• Eczane Yardımcı Personeli

  Eczane Yardımcı Personeli Eğitim Resim

  Milli Eğitim Bakanlığı
  Onaylı Sertifikalar

  Uluslararası Geçerli
  Sertifikalar

  7/24 Online Eğitim
  Erişim İmkanı

  Web, Tablet ve Cepten
  Multimedya Erişimi

  Eczane Yardımcı Personeli

  Eczane yardımcı personel eğitimini başarıyla tamamlayarak eczanelerde görev alabilirsiniz. Bu eğitim bir eczanede çalışabilmeniz için yeterli ve zorunlu bir eğitimdir.

  Kredi Kartına Taksit İmkânı Havale / EFT seçeneği ile taksitlendirme

  • Eğitim Süreci : 96 Saat
  • Kitap Desteği : Yok

  Eğitim Süreci

  • İş Hayatında İletişim Teknikleri
  • Satış Ve Pazarlama Yöntemleri
  • Temel Muhasebe Becerileri
  • Halk Sağlığı
  • İlaç Şekilleri
  • Pratik İlaç Bilgileri
  • Diksiyon

  Gereksinimler

  • lise

  Eczane Yardımcıları, eczacılar kadar detaylı bilgi birikimine sahip olmasa da görev tanımı itibariyle pek çok noktada benzerlik barındırmaktadır. Yaptığı görevleri kısaca sıralayacak olursak; “Reçetede yer alan hazır ilaçları müşteriye sunar, ilaçların kullanımı hakkında müşteriye bilgi verir, reçetesiz satılan ilaçlar konusunda müşteriyi bilgilendirir, Eczaneye gelen müşteriyi karşılar, gerekli durumlarda yapılacak ilk yardım konusunda eczacıya yardımcı olur, İlaçlar ve ham madde konusunda temel bilgilere sahiptir.” şeklinde kısaca sıralanabilir. Pratik öğrenimin teorik eğitim ile harmanlanmış olduğu bu meslek, farkında olunmasa da hayati bir öneme sahiptir. Zira tedavinin tanı aşamasını yapan bir doktordan sonra, ilaçla doğru uygulamanın nasıl yapılması gerektiğini anlatan, aktaran ve yardımcı olan Eczane yardımcısı dediğimiz kişilerdir. Sorumluluğunu bilen, dikkatli, tertipli ve düzenli, Sözel iletişim kurma becerisine sahip bireylerin öncelik verildiği bu meslek grubu istihdamı açık, gelecek açısından umut vaat etmektedir.


  Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

  Kurs Sonrası Kazanımlar

  Eczane yardımcı personel eğitiminde sizlere öncelikle sizlere hasta psikolojisi, ilaç türleri, reçete hakkında bilgiler verilir. Bir reçete nasıl analiz edilir bunu öğrenirsiniz. Reçetenin okunması, sizlerden talep edilen ilaçların anlaşılarak müşterilere sunulması konusunda gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Ayrıca bazı ilaçlar reçeteli sunulurken bazıları da reçetesiz sunulur. Reçeteli ve reçetesiz sunulan ilaçlar hakkında bilgi sahibi olursunuz. Ayrıca reçetesiz olarak sunulan ilaçlar hakkında hastalara eczacının kontrolünde kullanım bilgisi verebilecek hale gelirsiniz.

  Her ilacın son kullanma tarihi vardır. Bir eczanede ilaçların son kullanma tarihini takip edebilmek çok önemlidir. Sizler de ilaçlarınızın son kullanma tarihini düzenli olarak takip edebilecek ve denetimleri yapabilecek yetkinliğe geleceksiniz. Ayrıca eczanelerde sürekli ilaç ihtiyacı olabilir. Bu ilaçları ecza deposuna bildirerek anlık olarak istemeniz gerekir. Eğitim sonunda eczacı gözetiminde ilaçları isteyebilecek yetkinliğe erişeceksiniz.

  Eczanede ilaçların faturalandırılması gerekir. Eczanedeki tüm muhasebe işlemleri konusunda da yetkin hale geleceksiniz. İlacın faturalama, fiş ve cari süreçleriyle ilgili tüm ön muhasebe işlemlerine yardımcı olabilir hale geleceksiniz. Ayrıca ilaçların raflarını belli bir düzende düzenleyebileceksiniz. Eczacı yardımı olmaksınız her ilacı bulunması gereken ortamda tutabileceksiniz. Ayrıca bazı ilaçları göz önünde olmayacak şekilde muhafaza edebileceksiniz.

  Bazı ilaçlar mutlaka müşterilere özel reçetelerle verilir. Eğitim sonunda özel reçetelerle verilen ilaçlar hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. Böylece ilaçların yapısını öğrenecek ve eczacı gözetiminde gelen müşterilere reçetelerini kontrol ederek ilaç verebileceksiniz.